HABER .7 .COM son dakika haberleri

7 Ara 2008

KURBAN HAKKINDA BİLGİLER

BÜTÜN MÜSLÜMAN ALEMİNİN MÜBAREK KURBAN BAYRAMINI EN İÇTEN DİLEKLERİMLE KUTLUYORUM ALLAH KAZASIZ BELASIZ HAYIRLISIYLA ERKEZE KURBANINI KESMEK NASİP ETSİNHERKEZİN KURBANI HAYIRLI OLSUN ALLAH KABUL ETSİN( KESEN KESMEYENE VEREN VERMEYENE ETİNDEN VERSİN HERKEZE İYİ BAYRAMLAR DİLİYORUM
İNŞALLAH BAYRAMDAN SONRA ETLİ TARİFLER GELİYOR BEKLEYİNNN:):)

Neden Kurban Kesiyoruz ?

Sayısız nimetlere karşı Allah'a şükretmemiz, insanın geçen seneden bu seneye kadar hayatta kalışına şükretmesi ve günahlarının bağışlanması için kurban kesiyoruz.

Kurban kesmek aynı zamanda Allah'a teslimiyetin bir ifadesidir. Hz. İbrahim (a.s.) ile oğlu Hz. İsmail (a.s.) Allah'a o derece teslim olmuşlardı ki, biri öz evladını sadece Allah rızası için kurban etmek, diğeri de Allah'ın emrine canı pahasına uymak niyetindeydiler. İşte kurban, bu teslimiyetin bir lutfudur.

Allah'a ulaşacak olan; kurbanın eti, derisi, kanı değil, kurban vesilesiyle kulun takvasıdır. Hacc süresinin 37. ayetinde buna dikkat çekilmiştir.

"Onların ne etleri ne de kanları Allah'a ulaşır; fakat O'na sadece sizin takvânız ulaşır. Sizi hidayete erdirdiğinden dolayı Allah'ı büyük tanıyasınız diye O, bu hayvanları böylece sizin istifadenize verdi. (Ey Muhammed) Güzel davrananları müjdele!" (Hacc 37)Kimler Kurban Kesecek ?

Müslüman olan ve temel ihtiyaçlarından başka en az iki yüz dirhem gümüş değerinde bir mala sahip olan, fitre vermekle yükümlü olan kimseler kurban keserler.

Temel ihtiyaçlar: Borçlar, oturulan ev, ev eşyaları, bineceği araba, ailesinin bir aylık veya bir yıllık geçimidir.Hangi Hayvanlar Kurban Edilir ?

Kurbanlar, yalnız koyun ve keçi ile deve, sığır cinsi hayvanlardan kesilebilir. Mandalar da sığır cinsindendir. Bunların erkek ve dişileri eşittir.

Tavuk, horoz, kaz... gibi ufak hayvanlar kurban olamaz. Etleri yenilen vahşi hayvanlar da kurban edilemez.Kurbanlıklarda Aranan Şartlar :

Koyun ile keçi birer yaşını doldurmalı veya koyunlar yedi-sekiz aylık olduğu halde bir yaşındaymış gibi gösterişli bulunmalıdır.

Deve, en az beş yaşını, sığır da en az iki yaşını bitirmiş olmalıdır. Özellikle memleketimizde bu yaş sınırına dikkat edilmemekte ve insanlar üzerinden kurban borçları kalkmamaktadır. Kurban alırken buna dikkat edilmelidir.

Ayrıca kesilecek kurbanın ;

* İki veya bir gözü kör olmamalı

* İyice zayıflamış olmamalı

* Kesileceği yere gidemeyecek kadar topal olmamalı

* Kulak ya da kuyruğunun 3/1'den fazlası kopuk olmamalı

* Dişleri dökük olmamalı

* Doğuştan kulaksız olmamalı

* Memelerinin baş kısmı kopuk olmamalı

* Doğuştan kuyruksuz olmamalıBüyük Hayvanlarda Hisse :

Kurbanda ortaklık sahihtir. Bir sığır ve devenin kurban edilmesine en fazla yedi kişi iştirak edebilir. Ancak daha az ortakla veya tek başına da kesilebilir.

Koyun ve keçiyi ancak bir kişi kurban edebilir:Kurbanın Kesilme Vakti :

Kurban, Kurban bayramının birinci, ikinci ve üçüncü günlerinde kesilebilir. Birinci gün kesilmesi daha iyidir. Kurbanı gece kesmek mekruhtur.Kurbanın Kesilmesi :

Dinimize göre kurbanlık hayvanlar şöyle kesilmelidir:

* Hayvan, eziyet edilmeden kesilecek yere getirilir.

* Eziyet edilmeden kıbleye karşı sol yanı üzerine yatırılır.

* Oradakiler tarafından seslice üç defa tekbir getirilir.

* Bundan sonra kurban duası olarak bilinen En'am süresinin 162-163. ayetleri okunur.

* Dua bittikten sonra "Bismillahi Allahu Ekber" denilerek kurbanın boğazı kesilir.

* Koyun, keçi ve sığır; boğazları ile çeneleri arasından kesilir. Boğazdaki yemek ve nefes borusu ile iki şah damarı kesilip kanın açılan bir çukura akması beklenir. Kesilen hayvan deve ise, boynunun alt kısmı ile göğsü arasından kesilir. Kesim işinde keskin bıçak kullanılmalı ve hayvana eziyet edilmemelidir.

* Kurbanı elinden geliyorsa sahibi kesmeli, değilse uygun gördüğü bir müslümana kestirmeli, kendisi de başında bulunmalıdır. Kesen kişinin mutlaka besmele çekmesi gerekir.

* Hayvan hareketsiz hale gelince usulüne göre yüzülür ve parçalanır.

* Kurban sahibinin, kurbanın kesilmesinden sonra iki rekât namaz kılarak hacetlerini Allah'dan istemesi Peygamber efendimiz tarafından tavsiye edilmiştir.

"Her kim kurbanını kestiğinde, kestiği bıçağı elinden bıraktıktan sonra iki rekât namaz kılar ve Allah'a dua ederse Allah o kimseye istediği, şeyi verir." (Buhari)Kurbanın Eti :

Kurban edilen hayvanın eti üçe bölünür. Bir bölümünü kurban sahibi evine ayırır. Bir bölümünü misafirlere ve yakınlarına dağıtır. Bir bölümünü de fakirlere dağıtır. Bununla birlikte kurban etinin tamamını sadaka olarak fakirlere vermek de caizdir.

Kurban sahibi kendine ayırdığı eti kavurma yapıp ileriki günlerde yenilmek üzere saklayabilir.Kurbanın Yenilmeyecek Yerleri :

Kurbanın yenilmesi caiz olmayan azaları şunlardır :

* İdrar yolu (ferci)

* Hayaları

* İdrar torbası

* Safra kesesi (öd)

* Akan kanı

* Tenasül uzvu

Hayvanın bu kısımları kesildikten sonra parçalanırken ayrılır ve atılır.Kurbanın Derisi :

Kurbanın derisi sahibi tarafından istenirse seccade veya evde kullanılabilecek bir eşya yapılabilir. Kurban sahibi derisini istediği hayır müessesesine vermekte serbesttir. Fakat şuna bilhassa dikkat edilmelidir ki; Allah'ın rızasını kazanmak için kesilmiş olan kurbanların derileri muhakkak Allah'ın razı olduğu müesseselere verilmelidir.

12 yorum:

karakazan dedi ki...

Varlığı ebedi olan, merhamet sahibi, adaletli Yüce Allah kendisine dua edenleri geri çevirmez. Dualarınızın Rabbin yüce katına iletilmesine vesile olan Kurban Bayramınız mübarek olsun.

birdilimdus dedi ki...

Sevdiklerin ve sevenlerinle birlikte unutamayacağın bir bayram geçirmeni dilerim. İyi bayramlar!!!

Sevgiler,
Evren

Papatya Prenses dedi ki...

Hayırlı,huzurlu bayramlar canım..
http://papatya.kizkulesi.net/

akasyakokusu dedi ki...

Ey,yüce milletim,ey din kardeşim!
Kurban bayramınız mübarek olsun;
Tütsün ocağında,her an ateşin
Kutsal bayramınız mübarek olsun.
**
akasyakokusu*nuray

Papatya Prenses dedi ki...

yeni siteme yorum yazarsan daha iyi olur. eksi bloğa yazılan yoramları onaylamıyorum..

Aysultan... dedi ki...

Hayırlı,bereketli,huzurlu bayramlar diliyorum herşey gönlünce olsun...

ikizlerinannesi;keskinli dedi ki...

hayirli huzurlu bol bereketli bir bayram dilerim sevgiler

Huriye dedi ki...

Sevgiyle sevdiklerinizle nice güzel bayramlara..Kurban bayramınız kutlu olsun..

RUMEYSA dedi ki...

bayramın mübarek olsunn verdiğin bilgiler için sağoll

hayırlı bayramlar

karabiberinmutfagi dedi ki...

canım hayırlı ugurlu günler...

Ayse Pamuk dedi ki...

Geçmiş bayramın kutlu olsun:)

technology dedi ki...

yangguo520
hongqigong
huangyaoshi
oyangfeng
zhangwuji